جنگ ستارگان 8

با وجود اکران Star Wars، درآمد باکس آفیس 2017 آمریکای شمالی کمتر از سال قبل خواهد بود!

با اینکه ﭘﯿﺶبینی ها خبر از یک افتتاحیه قدرتمند و پرفروش برای فیلم Star Wars: The Last Jedi (قسمت هشتم جنگ ستارگان) که ماه آینده اکران می شود داده اند، انتظار می رود باکس آفیس ۲۰۱۷ آمریکای شمالی با درآمد کمتری نسبت به سال قبل کار خودش را بـه پایان برساند. در واقع ۲۰۱۷ سال پرفراز و نشیبی برای فیلم ها بوده است، با اینکه طی سال جاری پروژه های سطح بالایی پا به گیشه گذاشتند، عملکرد کم تر از انتظار بعضی از آنها و همچنین فروش کم تر از انتظار فیلم های تابستانی، باعث شد ۲۰۱۷ سال کم فروش تری نسبت به ۲۰۱۶ بـاشد.

در حقیقت همین فروش به دست آمده از باکس آفیس تابستانی ۲۰۱۷ هم به لطف فیلم هایی مثل Guardians of the Galaxy Vol. 2 (نگهبانان کهکشان جلد دوم)، Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) و Wonder Woman (زن شگفت انگیز) — واندر وومن پرفروش ترین فیلم تابستانی آمریکای شمالی است — بوده است، اما فیلم هایی مثل King Arthur: Legend of the Sword (شاه آرتور: افسانه شمشیر)، The Mummy (مومیایی)، Transformers: The Last Knight (آخرین شوالیه) و Valerian and the City of a Thousand Planets (والرین و شهر هزار جزیره) با اینکه برای تولید آنها میلیون ها دلار هزینه شد با شکست هایی به یادماندی در آمریکا روبرو شدند، و حتی پول تولید خودشان را هم به دست نیاوردند. در نهایت بهتر است مستقیما بگوییم که از سال ۲۰۰۶ به بعد، آمریکای شمالی طی سال جاری کم فروش ترین تابستان را پشت سر گذاشته است.

در حالی که فیلم سینمایی IT (آن) استیون کینگ که حتی یک ﺑﻼﮎﺑﺎﺳﺘﺮ هم نیست، و تازه ترین فیلم ابرقهرمانی مارول استودیوز Thor: Ragnarok (ثور: راگناروک) باعث درخشش باکس آفیس پاییز شده اند، موفقیت آنها تحت تاثیر عملکرد ضعیفی عناوینی مثل Blade Runner 2049 (بلید رانر ۲۰۴۹) و Justice League (لیگ عدالت) کمپانی وارنر بروس قرار گرفت. و حالا اینطور به نظر می رسد با اینکه The Last Jedi قرار است یک افتتاحیه بزرگ را پشت سر بگذارد و همه می دانیم پرفروش خواهد بود، باز هم کاسبی باکس آفیس امسال کم تر از ۲۰۱۶ خواهد بود. که خبر بدی برای فیلمسازان محسوب می شود.

ثور: راگناروک

وبسایت Variety در تازه ترین گزارش خودش اعلام کرده است طبق آخرین آمار فروش فیلم های باکس آفیس آمریکای شمالی تا تاریخ ۲۷ نوامبر، مجموع فروش فیلم ها تا روز اعلام شده در آمریکا ۹٫۷۲ میلیارد دلار بوده که ۴٫۳ درصد کمتر از درآمد باکس آفیس سال گذشته در زمان مشابه است. طبق این گزارش باکس آفیس آمریکای شمالی تا پایان سال گذشته ۱۱٫۴ میلیارد دلار به دست آورده بود، در سال ۲۰۱۵ نیز این رقم ۱۱٫۱ میلیارد دلار بوده است. حال با اینکه Star Wars جدید هم قرار است قبل از پایان ۲۰۱۷ پا به گیشه بگذارد، طبق ﭘﯿﺶبینی ها باکس آفیس آمریکای شمالی شاهد کاهش حداقل ۲ درصدی در درآمد خـود نسبت به سال گذشته میلادی خواهد بود.

قسمت بدتر قضیه این است در ماه پایانی ۲۰۱۷ به جز Star Wars، فیلم The Disaster Artist (ﻫﻨﺮﻣﻨﺪ ﻓﺎﺟﻌﻪ) ﺟﯿﻤﺰ ﻓﺮﺍﻧﮑﻮ و Wonder Wheel (ﭼﺮﺥ ﺷﮕﻔﺖﺍﻧﮕﯿﺰ) وودی آلن عنوان قابل توجه دیگری پا به گیشه نمی گذارد که بتواند تاثیر قابل توجه ای بر روی فروش پایان سال بگذارد، و مثلا ۲۰۱۷ را نجات دهد. در حال حاضر تنها ناجی باکس آفیس آمریکای شمالی امسال فیلم The Last Jedi است که انتظار می رود حدود ۲۰۰ میلیون دلار افتتاحیه وطنی خودش بفروشد — که چهارمین افتتاحیه بزرگ آمریکای شمالی تاریخ خواهد بود، پشت سر افتتاحیه ۲۴۸ میلیون دلاری Star Wars: The Force Awakens، افتتاحیه ۲۰۸٫۸ میلیونی Jurassic World (دنیای ژوراسیک) سال ۲۰۱۵ و ۲۰۷٫۴ میلیون دلاری The Avengers (انتقامجویان) در سال ۲۰۱۲ قرار میگیرد. از دیگر فیلم هایی که در ماه پایانی ۲۰۱۷ پا به گیشه می گذارند می توانیم به Jumanji: Welcome to the Jungle (ﺟﻮﻣﺎﻧﺠﯽ: ﺑﻪ ﺟﻨﮕﻞ ﺧﻮﺵ ﺁﻣﺪﯾﺪ) با نقش آفرینی دواین جانسون، The Greatest Showman (ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺷﻮﻣﻦ ﺭﻭﯼ ﺯﻣﯿﻦ) هیو جکمن و Pitch Perfect 3 (ﺁﻭﺍﺯﺧﻮﺍﻥ ﺣﺮﻓﻪﺍﯼ ۳) کمپانی یونیورسال اشاره کنیم.

لیگ عدالت

در آخرین هفته های سال گذشته فیلم Rogue One: A Star Wars Story (ﺟﻨﮓ ﺳﺘﺎﺭﮔﺎﻥ: ﯾﮏ ﺳﺮﮐﺶ) پا به گیشه گذاشت که تا پایان سال به فروش داخل خاک ۴۰۸ میلیون دلـاری دست یافت و کمک بزرگی برای باکس آفیس آمریکای شمالی در روزهای پایانی بود. در سال ۲۰۱۵ فیلم Star Wars: The Force Awakens (ﺟﻨﮓ ﺳﺘﺎﺭﮔﺎﻥ : ﻧﯿﺮﻭ ﺑﺮﻣﯽﺧﯿﺰﺩ) با مجموع فروش داخلی ۶۵۲٫۲ میلیون دلاری تا پایان باعث درخشش دوباره باکس آفیس در نفس های آخرش شد و در نهایت به فروش داخلی ۹۳۶٫۷ دست یافت و یک رکورد به یادماندنی در باکس آفیس آمریکای شمالی را رقم زد.

حال در این هفته های پایانی، انیمیشن Coco (کوکو) که اخیرا به فروش داخلی ۷۵ میلیون دلاری دست یافته، و Justice League که تاکنون ۱۷۷ میلیون دلار فروخته، و Wonder (اعجوبه) که هفته اولش را با ۷۱ میلیون دلار به پایان رسانده، و نیز Thor: Ragnarok که بزودی ۸۰۰ میلیارد دلاری می شود تقریبا آخرین فیلم های مهم امسال هستند. اکنون باید صبر کنیم تا در نهایت سرنوشت باکس آفیس برایمان آشکار شود …

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

پاسخ بدهید

You must be logged in to post a comment.