لیگ عدالت

فیلم Justice League در افتتاحیه 72 میلیون دلار کم تر از Batman V Superman فروخته است

Justice League بدون شک یک فیلم درجه اول در آمریکاست، و البته از پرخرج ترین فیلم های سال، اما متاسفانه عملکرد آن طی افتتاحیه آمریکایی خیلی ضعیف تر از افتتاحیه Batman V Superman: Dawn of Justice (بتمن در مقابل سوپرمن: طلوع عدالت) بوده است. زک اسنایدر در سال ۲۰۱۶ با تولید و اکران Batman V Superman ﺩﻧﯿﺎﯼ ﺗﻮﺳﻌﻪﯾﺎﻓﺘﻪ ﺩﯼﺳﯽ کمپانی وارنر بروس را به طور رسمی افتتاحیه کرد، فیلمی کـه در واقع یک ادامه برای داستان خاستگاه سوپرمن، Man of Steel (مرد پولادین) بـود. حال این استودیو با تولید Justice League (لیگ عدالت)، فیلم جدید زک اسنایدر به گسترش دنیای سینمایی تازه شکل گرفته خودش ادامه داده است.

این مجموعه فیلم سه قسمتی آقای اسنایدر نه تنها به مخاطبان معروف ترین ابرقهرمان های دنیا را معرفی کرد – بتمن (با نقش آفرینی Ben Affleck)، واندر وومن (Gal Gadot)، فلش (Ezra Miller)، آکوامن (Jason Momoa)، سایبورگ (Ray Fisher) و نیز سوپرمن (Henry Cavill) – بلکه فرصتی فراهم کرد تا در بستر یک دنیای سینمایی اشتراکی، طی آینده فیلم های مختلفی هم ساخته شود. اما متاسفانه، پنجمین فیلم از این فرانچایز عظیم و پرطرفدار، Justice League، ممکن است دقیقا همان چیزی که طرفداران انتظارش را داشتند نباشد – و در این میان نقدهای مختلف و بیشتر منفی وارد شده به فیلم اصلا به فروش آن در گیشه کمکی نکرده است. این فیلم ابرقهرمانی که سال ها انتظارش را می کشیدیم عملکرد ضعیفی از خودش نشان داده و ممکن است حتی قدرت شکست دادن Batman V Superman را هم نداشته باشد — در صورتی که انتظار اتفاق دیگری را داشتیم.

روز گذشته با انتشار یک گزارش اعلام کردیم که Justice League طی تعطیلات آخرهفته افتتاحیه خودش در آمریکای شمالی ۹۴ میلیون دلـار فروخته است، که ۹ میلیون دلار کمتر از افتتاحیه Wonder Woman (زن شگفت انگیز)، ۲۲٫۶ میلیون دلار کمتر از Man of Steel (مرد پولادین)، ۳۹٫۶ میلیون دلار کمتر از Suicide Squad (جوخه انتحار) و در نهایت ۷۲ میلیون دلار کمتر از Batman V Superman بوده است. این اعداد و ارقام نه چندان امیدوارکننده خبر خوبی برای وارنر بروس محسوب نمی شوند، مخصوصا با توجه به اینکه امید زیادی برای موفقیت Justice League داشت و چشم های زیادی به آن دوخته شده بود.

پیش از این: نگاهی به افتتاحیه Justice League در باکس آفیس بین المللی

لیگ عدالت

باید اشاره کنیم که عوامل زیادی دست به هم دست دادند تا این شروع ضعیف برای Justice League رقم بخورد. اولین و مهم ترین عامل عملکرد ضعیف آن Batman V Superman است. فیلم ۲۰۱۶ با واکنش های مثبت و بیشتر منفی زیادی روبرو شد، بسیاری از صحنات و سکانس هـای ضعیف این فیلم هنوز هم مورد بحث قرار می گیرند. اما مهم تر اینکه Batman V Superman بینندگانش را سرخورده با یک دنیای سینمایی در حال رشد رها کرد، در این میان فیلم Suicide Squad دیوید آیر در فاصله ای کوتاه پا به گیشه گذاشت و فقط سرخوردگی طرفداران را تشدید کـرد. با این حساب طرفداری که طی یک سال با دو فیلم ناراحت کننده روبرو شده چرا باید به سال بعدی امیدوار باشد؟؟

دوم، بازاریابی Justice League بر محور باور اینکه سوپرمن مرده است می چرخید، و با اینکه همه می دانستند او بلاخره قرار است بازگردد، در هیچکدام از تیزر و تصاویر فیلم به آن اشاره ای نشد. وارنر بروس در آخرین روزها سعی کرد این مخمصه را دور بزند و به قول خودش مثلا پیش دستی کند، به همین خاطر در تریلر پایانی فیلم موفق به مشاهده سوپرمن شدیم، اما این صحنه یکی از چندین صحنه ای بود که از نسخه پایانی فیلم حذف شدند. بدون شک عدم نمایش سوپرمن در تیزر و تصاویر فیلم این باور که سوپرمن مرده است را خیلی قوی کرد و حقیقا یک خودزنی بزرگ از سوی استودیو بود. سوپرمن طرفداران زیادی دارد و کشاندنشان به سینما حرکت عاقلانه تری به نظر میرسد — البته وارنر بروس قصد دیگری داشت اما نتیجه معکوس داد.

عملکرد Justice League تا اینجا هیچ شباهتی به چیزی که وارنر بروس انتظار داشت ندارد، که یک نشانه است برای استودیو تا مسیر جدیدی را در پیش بگیرد تا شاید موفقیت های بیشتری کسب کند — البته بهتر است صبر کنیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

پاسخ بدهید

You must be logged in to post a comment.