Pinocchio

فیلم Pinocchio (پینوکیو) ﮔﯿِﺮﻣﻮ ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ ساخته نمی شود!

در حالی که منتظر شنیدن یک خبر خوب درباره فیلم ﺍﺳﺘﺎﭖ ﻣﻮﺷﻦ Pinocchio به کارگردانی ﮔﯿِﺮﻣﻮ ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ بودیم، اکنون مطلع شده ایم که این فیلم اصلا قرار نیست ساخته شود. این فیلمساز مشهور و تحسین شده در سال ۲۰۰۸ گفته بود که قصد دارد انیمیشن سه بعدی ﺍﺳﺘﺎﭖ ﻣﻮﺷﻦ Pinocchio را بر اساس رمان ﻣﺎﺟﺮﺍﻫﺎﯼ ﭘﯿﻨﻮﮐﯿﻮ نوشته ﮐﺎﺭﻟﻮ ﮐﻠﻮﺩﯼ که در سال ۱۸۸۳ چاپ شد بسازد. قرار بود از این ایده انیمیشنی متفاوت ساخته شود که فضای تاریک تری نسبت به داستان ﮐﻠﻮﺩﯼ داشته باشد، در واقع نه یک اقتباس مستقیم از این رمان باشد و نه به شفافیت ﭘﻮﯾﺎﻧﻤﺎﯾﯽ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﭘﯿﻨﻮﮐﯿﻮ محصول ۱۹۴۰ کمپانی دیزنی؛ عنوانی تازه و تماشایی.

پروژه انیمیشنی ﺩﻝ ﺗﻮﺭﻭ یک دهه گذشته را در مراحل مختلف توسعه گذراند [در جهنم توسعه اسیر شده بود!]، این فیلمساز قرار بود با همکاری Henson Company این فیلم را تولید کند. در سال ۲۰۱۲ دل تورو قبول کرد کـه انیمیشن پینوکیو را همراه با ﻣﺎﺭﮎ ﮔﻮﺳﺘﺎﻓﺴﻮﻥ (Fantastic Mr. Fox) کارگردانی کند و ﻓﯿﻠﻢنامه آن را بنویسد. اما خیلی زود یک مانع بزرگ در مسیر تولید فیلم قرار گرفت، مساله تامین مالی. دل تورو به یک بودجه ۳۵ میلیون دلاری برای ساخت انیمیشن سینمایی Pinocchio لازم داشت و هیچ استودیو یا کمپانی تولید فیلمی راغب نبـود آن را برای پروژه مورد علاقه او بپردازد. و حالا به نظر میرسد که خود دل تورو هم بیخیال تولید آن شده است. [شاید موقتا]

دل تورو در تازه ترین مصاحبه اش با IGN درباره فصل دوم سریال انیمیشنی Trollhunters (شکارچیان ترول)، به فیلم استاپ موشن Pinocchio اشاره کرد و گفت کـه دیگر رنگ پیشرفت به خودش نخواهد دید. او به وضوح گفت: “این اتفاق نمی افتد. اما ایده داشتیم که Pinocchio را طی اوج گیری فاشیسم در ایتالیا با موسولینی بسازیم. زمان خوبی بود تا بحث کنیم که ایده ساخت یک عروسک باشد یا یک انسان، اما خودتان می دانید، دیگر در حال پیشرفت نیست… ” اما این قرار است واقعا یک بن بست برای پروزه مورد انتظار Pinocchio باشد؟

خبر لغو شدن تولید Pinocchio در شرایطی عمومی شد که دل تورو بتازگی فاش کرده است قصد دارد بعد از اکران تازه ترین پروژه اش، The Shape of Water (ﺷﮑﻞ ﺁﺏ) به مدت یک سال از دنیای کـارگردانی کناره گیری کنـد. دل تورو گفته است: “من ۵۳ سال سن دارم، من نمی خواهم بدانم که چه فیلمی را بعد می سازم، این مانند یک مزیت است. به همین دلیل است که من یکسال کنار می روم، بعنوان یک کارگردان تا واقعا درباره کارهای بعدی فکر کنم. تمام این پروژه ها، بعضی ساخته می شوند و بعضی از آنها نه…

پینوکیو 2019

جالب است بدانید طبق برنامه های دل تورو وقایع این انیمیشن استاپ موشن طی دوران ظهور موسولینی روایت می شد. دل تورو اذعان کرد که تولید یک پینوکیوی ضد فاشیست همیشه با مشکل تامین مالی روبرو بوده است: “وقتی که من فیلم Pinocchio را معرفی کردم تماس های زیادی با من گرفته شد… اره اما این قرار است طی دوران ظهور موسولینی اتفاق بیافتد، یک پینوکیوی ضد فاشیست است.” و همین حرف باعث مرگ پروژه شد!

حال آینده پروژه Pinocchio در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و باید منتظر اطلاعات بیشتر باشیم …

No votes yet.
Please wait...

پاسخ بدهید

You must be logged in to post a comment.