فیلم سینمایی Dunkirk (دانکرک) که از همان ابتدا آغاز موفقیت آمیزی در گیشه داشت، اکنون بعنوان پرفروش‌ترین فیلم جنگ جهانی دومی که تاکنون اکران شده شناخته می شود. این فیلم جنگی-حماسی توسط کریستوفر نولان کارگردانی شده که او را همراه بعنوان یک فیلمساز بلندپرواز و تاثیرگذار می شناسیم، مخصوصا زمانی که تولید ﺳﻪﮔﺎﻧﻪ «شوالیه تاریکی» را آغاز کرد و نشان داد که در دنیای ابرقهرمانی هم می تواند موفق باشد.

حال امسال، کریستوفر نولان با همکاری کمپانی وانر بروس – که از سال ها قبل سابقه همکاری با هم دارند؛ با فیلم های بتمن، Interstellar و … – یک فیلم جنگی ساخت که به روایت یک داستان واقعی می پردازد، فیلمی که Dunkirk نام دارد و ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ آن ﺩﺭ ﺟﻨﮓ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺩﻭﻡ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﻣﯽﺍﻓﺘﺪ، و به روایت ماجرای ﺗﺨﻠﯿﻪ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﺑﺮﯾﺘﺎﻧﯿﺎ، ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﻭ ﺑﻠﮋﯾﮏ ﺍﺯ ﺷﻬﺮ ﺩﺍﻧﮑﺮﮎ ﺩﺭ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﻣﯽپردازد. ﺩﺭ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ۸۰۰ ﻗﺎﯾﻖ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﺍﺭﺗﺶ ﺑﺮﯾﺘﺎﻧﯿﺎ ﺟﺎﻥ ﺩﺳﺖﮐﻢ ۳۳۵ ﻫﺰﺍﺭ ﺳﺮﺑﺎﺯ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﻭ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﯼ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﺤﺎﺻﺮﻩ ﺍﺭﺗﺶ ﺁﻟﻤﺎﻥﻫﺎ ﮔﺮﻓﺘﺎﺭ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ، ﻧﺠﺎﺕ ﺩﺍﺩﻧﺪ.

این فیلم در ماه جولای پا به گیشه گذاشت و از همان آغاز این نوید را داد که قرار است یکی دیگر از فیلم های موفق نولان باشد. تا اینجا، Dunkirk در آمریکای شمالی ۱۸۳٫۸ میلیون دلار فروخته است و بعنوان سومین فیلم پرفروش‌ جنگ جهانی دومی ایالان متحده شناخته می شود، و پشت سر فیلم Saving Private Ryan (ﻧﺠﺎﺕ ﺳﺮﺑﺎﺯ ﺭﺍﯾﺎﻥ) به کارگردانی ﺍﺳﺘﯿﻮﻥ ﺍﺳﭙﯿﻠﺒﺮﮒ با فروش ۲۱۶٫۵ میلیون دلاری و Pearl Harbor (ﭘﺮﻝ ﻫﺎﺭﺑﺮ) مایکل بی با فروش ۱۹۸٫۵ میلیون دلاری قرار گرفته است. فیلم جدید نولان در خارج از خاک آمریکا تاکنون ۳۱۶٫۸ و در مجموع ۵۰۰٫۶ میلیون دلار فروخته است. با این حساب Dunkirk در باکس آفیس جهانی حتی از Saving Private Ryan (با ۴۸۱٫۸ میلیون) و Pearl Harbor (با ۴۴۹٫۲ میلیون) بیشتر فروخته است و این افتخار را داریم که آن را بعنوان پرفروش‌ترین فیلم جنگ جهانی دومی کل تاریخ سینمای جهان معرفی کنیم.

فیلم سینمایی دانکرک

از نگاه بعضی، فروش فیلم در آمریکای شمالی خیلی استثنایی بوده است، چون داستان فیلم هیچ ارتباطی به آمریکا ندارد و بیشتر انتظار می رفت که فرانسوی و بریتانیایی از آن حمایت کنند! باید بدانید کـه کریستوفر نولان نیم میلیاردی شدن فیلم جدیدش را مدیون چینی هاست، این فیلم در چین که در حال حاضر برای فیلمسازان آمریکایی کشور مهم و سودآوری محسوب می شود، بیشتر از ۴۷ میلیون دلار فروخته است که موجب شد مجموع فروش آن از مرز نیم میلیارد دلار عبور کند.

لازم به اشاره است که Dunkirk با فروش ۵۰۰ میلیون دلاری خودش اکنون پنجمین فیلم پرفروش کریستوفر نولان است، و پشت سر The Dark Knight Rises (فروش ۱٫۰۸۴ میلیارد دلاری)، The Dark Knight (فروش ۱٫۰۰۴ میلیارد دلاری)، Inception (فروش ۸۲۵٫۵ میلیونی) و Interstellar (فروش ۶۷۵٫۱ میلیون دلاری) و بالاتر از Batman Begins (فروش ۳۷۴٫۲ میلیونی) قرار گرفته است. تصور اینکه Dunkirk در جایگاه چهارم بین پرفروش‌ترین فیلم های نولان قرار بگیرد خیلی سخت است و بعید به نظر می رسد. در پایان باید یادآور شویم که وارنر و نولان در حاضر دیگر نگران فروش فیلم جدیدشان نیستند و بیشتر درباره اسکار فکر می کنند!!

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

پاسخ بدهید

You must be logged in to post a comment.