تازه ترین ساخته فیلمساز مشهور هالیوودی، کریستوفر نولان که Dunkirk نام دارد و بر اساس حماسه ای در جنگ جهانی دوم ساخته شده تاکنون در سراسر جهان بیشتر از ۴۰۰ میلیون دلار فروخته است، فروش بین المللی این فیلم طی تعطیلات آخرهفته پیشین از مرز چهارصد میلیون عبور کرد. در سومین هفته ماه جولای بود که Dunkirk پا به گیشه گذاشت و بعد از گذشت چند هفته تبدیل شد به یکی از موفق ترین فیلم های تابستان ۲۰۱۷، این فیلم با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری ساخته شده و در افتتاحیه آمریکایی خودش ۵۰ میلیون دلار فروخت، فروش این فیلم در خانه اش تاکنون ۱۷۳٫۶ میلیون و در خارج از خاک آمریکا ۲۴۰٫۱ میلیون دلار، و در مجموع ۴۱۳٫۷ میلیون دلار بوده است.

در خلاصه داستان Dunkirk آمده است که:

ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﻥ ﻣﺘﺤﺪ ﺍﺯ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ، ﮐﺎﻧﺎﺩﺍ، ﺑﻠﮋﯾﮏ ﻭ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﻥ ﻣﺴﻠﺢ ﺁﻟﻤﺎﻧﯽ ﺩﺭ ﺳﻮﺍﺣﻞ ﺩﺍﻧﮑﺮﮎ ﻣﺤﺎﺻﺮﻩ ﺷﺪﻩﺍﻧﺪ ﻭ ﺑﺪﯾﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺗﺨﻠﯿﻪ ﺩﺍﻧﮑﺮﮎ ﺍﺯ ۲۶ ﻣﻪ ﺗﺎ ۴ ﮊﻭﺋﻦ ۱۹۴۰ ﺷﮑﻞ ﻣﯽگیرد که طی آن ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ۸۰۰ ﻗﺎﯾﻖ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﺍﺭﺗﺶ ﺑﺮﯾﺘﺎﻧﯿﺎ ﺟﺎﻥ ﺩﺳﺖﮐﻢ ۳۳۵ ﻫﺰﺍﺭ ﺳﺮﺑﺎﺯ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﻭ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﯼ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﺤﺎﺻﺮﻩ ﺍﺭﺗﺶ ﺁﻟﻤﺎﻥﻫﺎ ﮔﺮﻓﺘﺎﺭ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ، ﻧﺠﺎﺕ ﺩﺍﺩﻧﺪ…

باید بدانید که فیلم سینمایی Dunkirk طی دو تعطیلات آخرهفته آغازین اکرانش در صدر نتایج باکس آفیس قرار گرفته بود، طی سه هفته بعد از آن هم جزو پنج فیلم پرفروش آخرهفته باکس آفیس بوده است، اما طی شش تعطیلاتش در جایگاه ششم قرار گرفت. بدون شک مانند بسیاری از دیگر فیلم های تابستان امسال فروش خارج از خاک کمک خیلی زیادی به این فیلم کرد و آن را در کنار موفق های تابستان قرار داد، البته نباید Dunkirk را با فیلم هایی مثل Spider-Man: Homecoming یا Wonder Woman مقایسه کنیم چون عناوین ابرقهرمانی همواره پرفروش تر هستند، با این حال کریستوفر نولان امسال هم یک موفقیت دیگر کسب کرد و در آن شکی نیست.

طبق آخرین گزارش ها، Dunkirk در ششمین تعطلات آخرهفته اش ۳٫۹ میلیون دلار فروخت و مجموع فروش بین اللملی آن در روز شنبه از مرز ۴۰۰ میلیون دلار عبور کرد. در روز یکشنبه باکس آفیس موجو گزارش کرد که مجموع فروش فیلم به ۴۱۲٫۱ میلیون دلار رسیده است (۱۷۲٫۴ در خانه و ۲۳۹٫۷ خارج از خاک). حال با توجه به فروش چهارصد میلیون دلاری، فیلم Dunkirk بطور رسمی چهار برابر بودجه تولیدش فروخته است. این فیلم ثابت کرد که می تواند یک درس ارزشمند برای دیگر فیلمسازان باشد تا بدانند برای پرفروش بودن تنها دارا بودن یک داستان مناسب هم کافی است و حتما نباید یک ادامه یا بازآفرینی تولید کرد تا به فروش برسد!! Dunkirk با اینکه داستانی تاریخی دارد و وقایع آن در جنگ جهانی رخ می دهد باز هم مورد توجه مخاطبین قرار گرفت. شاید در ابتدای تابستان تصور می کردیم یک فیلم تاریخی-جنگی جایی در بین فیلم های ابرقهرمانی و اکشنی که تابستان امسال پا به گیشه می گذارند ندارد، اما نولان ثابت کرد اصلا چنین چیزی نیست و هر فیلم مستقلی فرصت موفقیت را دارد.

این خیلی سخت است که بخواییم قاطعا بگوییم Dunkirk به فروش ۵۰۰ میلیون دلاری خواهد رسید، اما احتمال کمی برای به حقیقت پیوستن این اتفاق وجود دارد و شاید یک روز خبر نیم میلیاردی شدن آنرا منتشر کرد، ولی خیلی بعید است و نباید منتظر آن باشیم. به هر حال منتظر انتشار اخبار بیشتری در مورد این فیلم و جوایزی که احتمالا بدست خواهد آورد باشید….

No votes yet.
Please wait...

پاسخ بدهید

You must be logged in to post a comment.